Samozavlažovací systém

Samozavlažovací systém

Málokdo z českých a zahraničních zákazníků či výrobců samozavlažovacích nádob tuší, že se jedná o český vynález. Autorské osvědčení pro vynález „Zařízení pro spodní závlahu rostlin“ bylo vydáno MUDr. Syrovátkovi již v roce 1982. Sám vynález je tak již starší více než 30 let.

Zjednodušeně řečeno je samozavlažovací květináč systém dvou vzájemně na sebe nasedajících nádob s knoty. Knoty jsou vedeny oběma nádobami skrz otvory v jedné z nich a přivádějí zásobní vodu ze spodní nádoby do horní, kde se nachází zemina s rostlinami. Vzduchová mezera mezi nádobami zajišťuje přísun vzduchu do substrátu a do oblasti kořenů.

Řez samozavlažovacím truhlíkem

„Díky knotové závlaze mohou rostliny bujně růst a kvést. Závlaha přiváděná knoty změní občasné zalití v nepřetržitou závlahu, která je pro většinu rostlin vhodnější a více se podobá přírodním podmínkám, kde si zemina udržuje dlouhodobě dostatek vláhy,“ říká pan Tomáš Syrovátka, autor patentu, který umožňuje úspěšně pěstovat nejširší spektrum rostlin v bytech, na balkonech či lodžiích a dokonce skýtá možnost pěstování některých druhů hub pro domácí využití. Celoročně vyhovuje převážné většině pěstovaných rostlin a hub a přináší lepší pěstitelské výsledky. Vylučuje střídavé přemokření a následné vyschnutí substrátu, které mnoho rostlin špatně snáší. Čím rychleji rostliny vodu ze substrátu odebírají, tím rychleji se do něj pomocí skelných nebo polypropylénových knotů doplňuje. Voda určená k závlaze může obsahovat i hnojivo.